Porównywanie produktów w jednym miejscu znacznie skraca czas od zamiaru zakupu do ich dokonania. Standardowo zanim kupi się daną rzecz, której się nie zna czyta się etykietę lub wchodzi w specyfikację w sieci. Na pewno w dobie smartfonów bardzo przydatne są kody QR, które bezpośrednio ukazują te strony, na których są one obecne. Jednak pomocne mogą okazać się także rankingi, które w istocie mogą wpłynąć na sprzedaż.

 

Rankingi użytkowników, czyli coś więcej niż specyfikacja

Można przeczytać wiele specyfikacji produktów i nadal nic z nich nie wiedzieć albo stwierdzić, że na pierwszy rzut oka właściwie niczym się nie różnią bowiem mają bardzo zbliżone parametry. Jednak zbliżone nie oznacza identyczne, a drobne szczegóły, choćby głośność pracy, mogą mieć duże znaczenie. Z tego powodu ranking tworzony przez użytkowników jest pomocny. Nie trzeba otwierać kolejnych specyfikacji, bo ocenę ma się w zasięgu wzroku. Oczywiście w ramach rankingu mogą być także dostępne krótkie opisy danych produktów, wraz z najważniejszymi plusami i minusami. Rankingi tworzone jako suma opinii wielu użytkowników mają więcej w sobie z obiektywizmu. Choć videoblogi z recenzją produktów i rankingiem cieszą się często sporą popularnością, to trzeba powiedzieć, że są jednak tworzone przez jedną osobę, a jeśli współpracuje ona z daną marką, która się w nim pojawia, to już z obiektywizmem taki ranking nie ma wiele wspólnego.

Czy rankingi mogą wpłynąć na wysokość sprzedaży?

Oczywiście rankingi bezpośrednio nie wpływają na wysokość sprzedaży, jednak pośrednio już tak, ponieważ podejmując decyzję o dokonaniu zakupu danego typu produktu jest się już zdecydowanym, że na pewno coś się wybierze, ale nie wiadomo, na co się zdecydować dokładnie. Tu pomocne okazują się rankingi, które porównują produkty pod wieloma względami lub pod danym względem, biorąc pod uwagę czy pod lupę konkretną cechę produktu. Ponieważ bardzo często sugerujemy się tym, co jest najpopularniejsze, najczęściej oceniane, czy recenzowane, takie produkty mają większą szansę zaistnienia na rynku. Trzeba jednak sobie tę szansę dać i pozwolić klientom ocenić produkty, a następnie na tej podstawie tworzyć zestawienia.

Oczywiście rankingi powinny być połączone z zewnętrznymi publikacjami, bo w ten sposób mają większą wagę i popularność od tych pojawiających się na stronach producentów, które nierzadko są po prostu tworzone na zlecenie danej firmy. Mimo wszystko odpowiednio sporządzone rankingi mogą znacząco zwiększyć pozycję strony czy produktu w wynikach wyszukiwania.